Заняття 4.
Пробудження та годування маточного стада
Close
У вас є які-небудь питання? Зв'яжіться з нами!
Я погоджуюсь з Умовами надання послуг
Репродукція
Пробудження маточного стада, процес його відгодовування та відкладання ікри відбувається з кінця лютого – початку березня (все залежить від погоди) і триває десь до середини травня. Це дуже важливий період, від успішності якого буде залежати, яку кількість равлика вдасться виселити на поле для подальшого вирощування. Равликів з маточного стада слід правильно розбудити після зимового сну (анабіозу) і певний час годувати, щоб вони достатньо зміцніли для успішного спарювання і відкладання ікри. З ікри вилупиться мальок (молодняк равлика), який і виселяється на поле.
Маточне стадо (репродуктор) переносять з холодильника, у якому воно було всю зиму, у підготований раніше маточник з обладнаними столами (стелажами). Якщо ж це ваш перший сезон розведення равлика, або ви не готували самі, а купували маточне стадо, придбаний репродуктор одразу поміщається у маточник.

У період пробудження та відгодівлі репродуктора необхідна праця 1-2 людей на тонну маточного стада.

Равлик зазвичай просинається з анабіозу впродовж 2-х діб. Далі у нього встановлюється певний ритм, є чіткі періоди сну та активної життєдіяльності. Равлики – це нічні тварини. Вночі вони їдять, вдень сплять.
Крок 1
1. Перед висипанням репродуктора на стіл мішок з равликом слід помістити у резервуар з водою температурою 20-22°C на 2-5 хвилин. Це може бути велике корито, балія, наприклад. Річ у тому, що після зимової сплячки (анабіозу) равлик доволі знесилений. Щоб прокинутися, йому треба прорвати плівку, яка утворюється навколо нього у холодильнику взимку. Зробити це знесиленому равлику простіше, якщо ця плівка розмокне.
Крок 2
2. Після цього висипаємо маточне стадо на столи. На 1 квадратний метр стелажа (стола) у маточнику повинне бути навантаження не більше 10-12 кг равликів (це десь до 1 тисячі равликів). Найкраще висипати маточне стадо на стелажі ввечері. До цього моменту у маточнику повинні бути налагоджені усі описані вище параметри. Після висипання маточного стада на столи його треба ще раз полити водою, потім вимкнути світло і йти додому спати.
Крок 3
3. Наступного дня після висипання репродуктора слід перевірити, скільки равликів вилізло на екрани (вертикальні плівки). Це означає, що вони прокинулися від анабіозу. Також треба подивитися, скільки равликів залишилося внизу на стелажах. Це той відсоток, який або ще не прокинувся, і зробить це незабаром, або вже не прокинеться зовсім, бо не пережив зиму. Равликів з пустими мушлями чи тих, від яких іде різкий запах, треба зібрати у відро і винести. Решту – полити теплою водою, сподіваючись на їхнє пробудження найближчим часом.
Крок 4
4. На третій день робимо ту саму процедуру. І вже ввечері третього дня можемо трішки починати підгодовувати равликів, які прокинулися. Треба за годину до пробудження равлика (тобто о 18:00) розкласти на столи годівнички – дерев'яні дошки товщиною 20-25 см шириною 20 см. На годівнички викладаємо спеціальний сухий корм. Відгодівля равлика після пробудження з анабіозу триває 7-15 днів. Окремо зупинимося на кормі для репродуктора (маточного стада). Спочатку равлику дається лише комбікорм. Потім, коли він вже здатний відкладати ікру (через 7-15 днів), до комбікорму додають моркву та гарбуз. Вважається, що морква діє на равликів, як віагра, і вони активніше починають спарюватися. Гарбуз має такі поживні речовини, як цинк, фосфор, сприяє засвоєнню кальцію, що дуже важливо для равлика на етапі спарювання. Моркви потрібно 350-450 кг/1т равлика за сезон в маточнику (на день дається 3,5 відра на 1 т равлика). Морква та гарбуз перетираються на тертці та додаються до готового корму. На 1 т равлика у цей період потрібно близько 1т корму. Нашим партнерам ми пропонуємо купити всі види кормів для вирощування равликів: і для маточного стада, і для малька, і для равликів на полі.
Крок 5
5. Після того, як насипали равликам їжу, десь о 19:00, включаємо туман або полив на 15-30 хв, що дозволяє її зволожити, а також пробуджує равлика для прийому їжі (корм для репродуктора повинен бути вологим).
Крок 6
6. Щодня необхідно чистити столи, де знаходиться равлик, щоб запобігти розповсюдженню інфекцій. Для цього мертвого равлика необхідно забирати зі столів у відро і виносити. Якщо мертвих равликів багато, їх слід відправити в лабораторію на аналіз (наприклад, у Держпродспоживслужбу), щоб виявити, чи вони померли не від інфекції. Допускається смертність маточного стада на рівні 2-5%. Мертвого равлика можна розпізнати за пустою мушлею та різким запахом з неї. Якщо встановиться факт, що причина мору (падежу) равлика – інфекція, потрібно в їжу додавати ліки проти хвороби (наприклад, французький біозасіб Pyretere, ще є засіб Урлекон). Можна ще додавати до корму звіробій, ромашку.
Під час відгодовування репродуктора раз на тиждень робиться генеральне прибирання маточника. Ретельно миється приміщення, підлога, столи, всі екрани на стелажах, відсуваються столи з кутків, так, щоб на них не було посліду та бруду.
Через тиждень після пробудження обов'язково треба відправити равлика на аналіз до Держпродспоживслужби на виявлення у нього інфекцій. Щоб зрозуміти, чи він не хворий, чи може нести здорову ікру.